Ironman returns with top high school wrestlers from 21 states

By
Updated: December 9, 2021

Famously known as “The Ironman,” this high school tournament started in 1994, when Walsh Jesuit High School of Cuyahoga Falls, Ohio, first welcomed some of the top high school wrestlers in the nation. It soon became a prestigious annual event each December … until last year when the pandemic cancelled the event.

WIN Magazine will provide an in-depth look at this year’s Ironman in its next issue that will be printed on Dec. 17. Click on image or call 888-305-0606 above to subscribe to WIN Magazine.

That is why organizers of this event are thrilled to say The Ironman is back this Friday-Saturday, Dec. 10-11, when 113 high schools from 21 different states will send a full or partial line-up to compete in the 14 NFHS weight classes that will go into effect in the ’23-’24 season. Each state had the option to adopt it early or wait until ’23-’24. Ohio and New Jersey opted for the new weights this season. Since the tournament is sanctioned in Ohio, the Ironman must use Ohio’s new weight classes.

Among the more notable schools are Blair Academy (N.J.), which has won 15 team championships of the legendary tournament, and Wyoming Seminary (Pa.), which won the 2019 Ironman.

This year’s tournament begins Friday morning at 10 a.m. (EST), with quarterfinals slated to begin Friday night. The semifinals will begin Saturday morning at 10 a.m., with the finals scheduled — as well as third- and fifth-place matches — for 4 p.m. Saturday afternoon.

The following is a list of the tournament’s preseeds at the new weight classes as well as the wrestler’s preseason rankings at the previous NFHS weight classes.

2021 Walsh Jesuit Ironman Pre-Seeds

106 Wrestler School State WIN Rank
1 Nate Desmond Bethlehem Catholic PA 9th/106
2 Beric Jordan Graham OH 5th/106
3 Seth Mendoza Mount Carmel IL 10th/106
4 Cooper Hilton Wyoming Seminary PA 14th/106
5 Christian Forbes Broken Arrow OK 8th/106
6 Anthony Mutarelli Malvern Prep PA
7 Javaan Yarbrough Copley OH 21st/106
8 Ayden Smith Notre Dame PA

 

113 Wrestler School State WIN Rank
1 Luke Lilledahl Wyoming Seminary PA 2nd/113
2 Marcus Blaze Perrysburg OH 8th/113
3 Leo DeLuca Blair Academy NJ 1st/113
4 Draegen Orine Seckman MO 12th/113
5 Codie Cuerbo Aurora OH 16th/113
6 Hunter Taylor Liberty MO 3rd/106
7 Ethan Rivera Lake Highland Prep FL 11th/113
8 Matthew Martino Bishop Kelly ID

 

120 Wrestler School State WIN Rank
1 Marc-Anthony McGowan Blair Academy NJ 3RD/120
2 Zan Fugitt Nixa MO 13th/120
3 Dillon Campbell Legacy Christian Academy OH 8th/120
4 Kael Lauridsen Bennington NE 11th/120
5 Brandon Cannon Ponderosa CO
6 Ben Davino St. Charles East IL 21st/120
7 Jack Consiglio Malvern Prep PA 18th/113
8 Jaxon Joy Wadsworth OH 25th/120

 

126 Wrestler School State WIN Rank
1 Kannon Webster Washington Community IL 3rd/126
2 Vincent Robinson Homewood-Flossmoor IL 5th/126
3 Sergio Lemley Mount Carmel IL 6th/126
4 Gabe Whisenhunt Crescent Valley OR 4th/126
5 Omar Ayoub Dublin Coffman OH 21st/126
6 Clay. Giddens-Buttram Bixby OK
7 Nick O’Neil Malvern Prep PA 20th/126
8 Matthew Lopes Blair Academy NJ 12th/126

 

132 Wrestler School State WIN Rank
1 Nasir Bailey Rich Township IL 2nd/132
2 Mac Church Waynesburg Central PA 19th/132
3 Christopher Coates Liberty MO 11th/132
4 Jake Niffenegger LaSalle OH 17th/138
5 Brandan Chletsos Notre Dame PA 21st/138
6 Braden Basile Tampa Jesuit FL 21st/132
7 Spencer Barnhart Malvern Prep PA 20th/132
8 D.J. Gillett Crescent Valley OR

 

138 Wrestler School State WIN Rank
1 PJ Duke Minisink Valley NY 1st/126
2 Tom Crook Tampa Jesuit FL 6th/138
3 Tyler Kasak Bethlehem Catholic PA 12th/138
4 Eligh Rivera Lake Highland Prep FL 12th/132
5 Brennan Van Hoecke Palmetto Ridge FL
6 Sam Cartella Western Reserve Academy OH
7 Camron Lacure Legcacy Christian Academy OH
8 Kai Owen Wyoming Seminary PA

 

145 Wrestler School State WIN Rank
1 Danny Nini Lake Highland Prep FL 5th/138
2 Garrison Dendy Baylor School TN 17th/145
3 Joey Blaze Perrysburg OH 19th/145
4 Kyle Dutton Liberty MO 8th/145
5 Kelvin Griffin Hill School PA 10th/145
6 Kal Miller Park Hill MO 12th/152
7 Jack Crook Tampa Jesuit FL 7th/145
8 Justin Bartee Point Pleasant WV

 

152 Wrestler School State WIN Rank
1 Daniel Cardenas Pomona CO 1st/152
2 Richard Fedalen McDonogh School MD 16th/145
3 Gavin Brown Legacy Christian Academy OH 18th/152
4 Kael Voinovich Stillwater OK 15th/152
5 Ethan Mojena Lake Highland Prep FL 24th/145
6 Derek Raike Point Pleasant WV 13th/152
7 Logan Rathjen Liberty MO
8 Braden Stauffenberg Aurora Christian IL

 

160 Wrestler School State WIN Rank
1 Angelo Ferrari Stillwater OK 6th/152
2 Zackary Ryder Minisink Valley NY 8th/152
3 Logan Ours Beaver Local OH
4 Connor Euton Westerville North OH
5 Brendon Abdon Lake Gibson FL 19th/152
6 Alex Poore Caravel Academy DE
7 Nick Vafiadis New Kent VA 21st/152
8 Murphy Menke Ponderosa CO

 

170 Wrestler School State WIN Rank
1 Rocco Welsh Waynesburg PA 4th/170
2 Jonathan Ley Lake Highland Prep FL 6th/152
3 Holden Garcia Notre Dame PA 12th/160
4 Tyler Lillard Aurora OH 14th/170
5 Dom Baker New Kent VA 16th/160
6 Evan Bennett St. Edward OH
7 Daschle Lamer Crescent Valley OR
8 Nicholas Hall Caravel Academy DE

 

182 Wrestler School State WIN Rank
1 James Rowley Crescent Valley OR 6th/182
2 Gabe Arnold Wyoming Seminary PA 2nd/170
3 Brody Conley Tiffin Columbian OH 11th/182
4 Luke Geog St. Edward OH 7th/170
5 Daniel Wask Blair Academy NJ 6th/160
6 Michael Altomer Minisink Valley NY 12th/182
7 Jonathan Conrad Carrollwood Day School FL 19th/170
8 Braden Welch Ashland OH

 

189 Wrestler School State WIN Rank
1 Dylan Fishback Aurora OH 1st/195
2 Rylan Rogers Coeur d’Alene ID 3rd/195
3 Seth Shumate Dublin Coffman OH 4th/195
4 Jack Wehmeyer Malvern Prep PA 5th/182
5 Hayden Walters Crescent Valley OR 7th/195
6 Jude Correa Wyoming Seminary PA 8th/182
7 Andrew Donahue Olentangy Liberty OH 19th/182
8 Wentric Williams Liberty MO 13th/182

 

220 Wrestler School State WIN Rank
1 Thomas Stewart Blair Academy NJ 1st/182
2 Kyle Snider Cuyahoga Valley Christian OH 18th/220
3 Logan Shephard Massillon Perry OH 12th/220
4 Jack Darrah Wyoming Seminary PA 6th/220
5 Parker Ferrell Christiansburg VA 11th/220
6 Dylan Russo Olentangy Liberty OH 20th/220
7 Carter Neves Graham OH 22nd/220
8 Max Shulaw St. Francis DeSales OH 14th/220

 

285 Wrestler School State WIN Rank
1 Nick Feldman Malvern Prep PA 1st/Hwt
2 Ryan Boersma Mount Carmel IL 4th/Hwt
3 Kolby Franklin Wyoming Seminary PA 6th/195
4 Todd Allen Buckeye OH
5 Evan Anderson Western Reserve Academy OH
6 Nolan Neves Graham OH
7 Aiden Lacoma Christiansburg VA 13th/Hwt
8 Matthew Moore Mesa Ridge CO 15th/Hwt

 

 

Skip to toolbar