2023 NWCA Multi-Div. National Duals draw 95 schools

By
Updated: January 5, 2023

The Kentucky Expo Center of Louisville, Ky., will once again become the center of the wrestling universe for 95 men’s and women’s programs within the NCAA Division II and III, NAIA and NCWA this Friday and Saturday as the National Wrestling Coaches Association sponsors the 2023 U.S. Marines Multi-Division Nationals Dual Meet Championships.

Originally an annual event that also once drew NCAA Division I programs, the Mulit-Divisional National Duals have also been held in Columbus and Cleveland in Ohio, Cedar Falls and Des Moines in Iowa and Ft. Wayne, Ind., before coming to Louisville in 2019. Click here for complete listing of past NWCA National Duals.

WIN Magazine will provide comprehensive coverage of this year’s event in the next issue, which will be printed on Jan. 12. Click here or call 888-305-0606 to subscribe to WIN Magazine.

The following is a schedule of the six different tournaments that will make up 2023 U.S. Marine Corps NWCA Multi-Division National Duals. This includes schools’ current NWCA and NAIA national rankings.

Men’s Tournaments

NCAA Division II – 16 Schools

First-Round Matchups (Friday 10 a.m.)

#1 Central Oklahoma vs. Augustana (S.D.)

#14 Gannon (Pa.) vs. #12 Indianapolis

#5 Lander (S.C.) vs. #14 Ft. Hayes State (Kan.)

#16 Colorado Mesa vs. #4 West Liberty (W. Va.)

#3 St. Cloud State (Minn.) vs. #18 Mercyhurst (Pa.)

#12 McKendree (Ill.) vs. #9 Upper Iowa

#11 Mary (N.D.) vs. #24 Ashland (Ohio)

Newberry (S.C.) vs. #2 Nebraska-Kearney

Quarterfinals, Friday 12 noon

Semifinals, Saturday 11 am

Finals, Saturday, 3 p.m.

NCAA Division III – 24 Schools

Preliminary Matchups (Friday, 10 a.m.); winners advance to R16 (Friday Noon)

#24 Millikin vs. #22 NYU – winner vs. #1 Wartburg

#10 Baldwin Wallace vs. Dubuque – winner vs #9 Wisc-Whitewater

#15 Coe vs. RIT – winner vs. #5 North Central

#16 The College of New Jersey vs. Mt. Union – winner vs. #4 Johnson & Wales

#17 Castleton vs. Olivet – winner vs. #3 Wisc-LaCrosse

#14 Wisc-Platteville vs. Wilkes – winner vs. #7 Wabash

#12 Loras vs. Cortland State – winner vs #8 Wisc-Eau Claire

Averett vs. #19 Luther – winner vs. #2 Augsburg

Quarterfinals, Friday, 4 p.m.

Semifinals, Saturday, 11 a.m.

Finals, Saturday, 3 p.m.

NAIA – 16 Schools

First-Round Matchups (Friday, 2 p.m.)

#1 Grand View (Iowa) vs. Lourdes

#13 Lindsey Wilson (Ky.) vs. #12 Reinhardt (Ga.)

#5 Indiana Tech vs. #16 Baker (Kan.)

#19 Oklahoma City vs. #4 Doane (Neb)

#3 Southeastern (Fla.) vs. #17 Cumberlands (Ky.)

#9 Campbellsville (Ky.) vs. #7 Marian (Ind.)

#6 Ottawa (Kan.) vs. #14 Morningside (Iowa)

Cornerstone (Mich.) vs. #2 Life (Ga.)

Quarterfinals, Friday 4 p.m.

Semifinals, Saturday 11 a.m.

Finals, Saturday, 3 p.m.

NCWA Schools (Round Robin) – 8 Schools

Pool A

Round 1 (Friday, 10 a.m.)

Liberty vs. Grand Valley State

Toledo vs. Central Florida

Round 2 (Friday, 2 p.m.)

Liberty vs. Central Florida

Toledo vs. Grand Valley State

Round 3 (Friday, 6 p.m.)

Liberty vs. Toledo

Central Florida vs. Grand Valley State

Pool B

Round 1 (Friday, 12 noon)

Bellarmine vs. Queens

Apprentice School Emory & Henry

Round 2 (Friday, 4 p.m.)

Bellarmine vs. Emory & Henry

Apprentice School vs. Queens

Round 3 (Friday, 6 p.m.)

Bellarmine vs. Apprentice School

Emory & Henry vs. Queens

Women’s Tournaments

NCAA Schools – 15 Schools

First-Round (Friday, 10 and 11:30 a.m.)

#1 King earns a bye

Wisconsin-Stevens Point vs. Gannon

#5 Augsburg vs. Limestone

Lock Haven vs. #4 McKendree

#3 Colorado Mesa vs. Lindenwood

Presbyterian vs. #7 Adrian

#8 Sacred Heart vs. Emmanuel

Tiffin vs. #2 North Central

Quarterfinals (Friday, 1 p.m.)

Semifinals (Saturday, 10:30 a.m.)

Finals (Saturday, 1:30 p.m.)

NAIA Schools – 16 Schools

First Round (Friday, 2 & 3:30 p.m.)

#1 Southern Oregon vs. Ottawa (Kan.)

#9 Texas Wesleyan vs. #8 Cumberlands (Ky.)

#5 Menlo (Calif.) vs. #16 Brewton-Parker (Ga.)

#12 Missouri Baptist vs. #4 Campellsville (Ky.)

#3 Life (Ga.) vs. #18 Baker (Kan.)

#11 Iowa Wesleyan vs. #5 Providence (Mont.)

#7 Indiana Tech vs. #10 Central Methodist (Mo.)

#15 Oklahoma City vs. #2 Grand View (Iowa)

Quarterfinals (Friday 5 & 6:30 p.m.)

Semifinals (Saturday, 12 noon)

Finals (Saturday, 3 p.m.)

 

Skip to toolbar