TMWC banner 468_60

Northwest Wyoming team to beat at NWCA NJCAA National Duals

2014 NWCA Multi-Divisional National Duals

NJCAA Preview

 Last year’s Placement Duals:

Championship: Labette 39, Colby 3

Third Place: Iowa Central 27, Niagara 17

Fifth Place: Harper 26, Lincoln 16

Seventh Place: Iowa Lakes 36, Neosho 9

 

Notes on 2014 NJCAA National Duals

• Missing from this year’s tournament is No. 1-ranked North Idaho, which has seven wrestlers rated, including three top-ranked JUCO wrestlers: Terrance McKinney (141), Jeremy Golding (149) and VJ Guilio (197).

• No JUCO team has won the National Duals more than Iowa Central from Ft. Dodge, Iowa; claiming titles in 2007, ’08, ’09, ’10 and ’12 … as well as winning seven NJCAA championships, six between 2002 and 2010.

 

2014 Ranked Teams (Location/Record) – Including individual ranked wrestlers

2. Northwest Wyoming (Powell, Wyom.) — 125 Cody Vichi, 4th; 133 Ben Jorgensen, 5th; 141 Zac Loveless, 2nd; 149 Kyle Wade, 2nd; 157 Jeff McCormick, 2nd; 165 Diorian Coleman, 1st; 184 Miles Nixon, 3rd; 197 Jon Wixom, 6th.

4. Clackamas (Oregon City, Ore.) — 125 Stevan Knoblauch, 3rd; 133 C.J. Palmer, 2nd; 141 Lawrence Otero, 9th; 149 Kenny Martin, 5th; 157 Eleazar DeLuca, 8th; 165 Kyle Bateman, 8th; 184 Adrian Salas, 1st; 197 Ihoughama Odigizuwa, 8th.

5. Ellsworth (Iowa Falls, Iowa) — 125 De’Shun Brown, 6th; 133 Eric Franklin, 4th; 141 Michael Stewart, 6th; 157 Anthony Cimorosi, 9th; 165 Ritchie Guillaume, 4th; 174 Edwin Wilson, 11th; 184 Matt Hurford, 2nd.

6. Lincoln (Ill.) — 141 Darius Henderson, 7th; 157 Luke Dunn, 4th; 165 David Frazier, 5th; 184 Archie Williams, 5th; 197 Ian Early, 10th; Hwt DeQuence Goodman, 2nd.

7. North Iowa Area CC (Mason City, Iowa) — 149 Nosomy Pozo, 4th; 157 Yoanse Mejias, 1st; 165 Tristan Luther, 12th; 184 Andy Glaser, 9t; 197 Shakheim Chapman, 2nd; Hwt Alex Stockton, 9th.

8. Muskegon (Michigan) — 141 Cody Stenberg, 8th; 149 Tyler Stenberg, 10th; 165 Lukas Gilmore, 2nd; 174 Joe Sika, 7th; 197 Chad Masks, 12th.

9t. Nassau (Garden City, N.Y.) — 149 Kyle Wade, 2nd; 157 Adam DeJesus, 5th; 197 Chris Chambers, 11th.

11t. Neosho (Chanute, Kan.) — 125 Tim Prescott, 2nd; 133 Lemuel Johnson, 3rd; 141 Alex Shea, 12th; 157 Sam Son, 10th; 165 O’Shea Smith-Taylor, 10th; 197 Dillon Archer, 9th.

11t. Rochester (Minn.) — 125 Dakota Trom, 7th; 133 Label Lewis, 7th; 141 Joe Munos, 4th; 149 Grant Kyllo, 12th; 174 Garrett Miller, 5th.

13. Iowa Western (Council Bluffs, Iowa) — 125 Adrian Lozano, 10th; 165 Tim Hester, 9th; 184 Quinton Swanberg, 7th; 197 Tim McDonald, 5th.

14t. Western Wyoming (Rock Springs, Wyom.) — 174 Kyle Foy, 6th; Hwt Mike Williams, 1st.

17. Colby (Kansas) — 133 Seth Nehls, 11th; 174 Jarred Johnson, 3rd; 197 James Jones, 7th.

20t. Harper (Palatine, Ill.) — 125 Jake Bells, 11th; 149 Blake Santi, 8th; 184 Mike Rommeneli, 11th; Hwt Lavontae Cobb, 7th

Non-Ranked Schools

• Iowa Central (Ft. Dodge, Iowa) — 133 Darrell Pampkin, 12th; 149 Ritchie Lewis, 6th; Hwt Malcolm Allen, 10th.

• Labette (Parsons, Kan.) — 125 Joe Disciacca, 12th; 184 Tyler White, 4th.

 • Southwest Oregon (Coos Bay, Ore.) — 125 Mathew Nguyen, 9th; 133 Lucas Garza, 8th; 157 Tyler Strenke, 12th; Hwt Caleb Green, 11th.

 

  • Hi-Tech Air Solutions
  • Rocky Mountain Wrestling Camps
  • All In Wrestler's Journal
  • Midwest Nationals
  • TMWC
  • USA Wrestling
  • EZ Flex Mats
  • Dollamur
  • Holiday Gift Subscription
  • ASICS Wrestling
Skip to toolbar