TMWC banner 468_60

How USA fared at 2017 U23 Worlds

2017 U23 WORLD CHAMPIONSHIPS

Nov. 21-26, 2017 • Bydgoszcz, Poland

The following breaks down the performances of the 24 Americans who competed at the first-ever United World Wrestling U23 World Championships. USA’s only medals came in men’s freestyle from Richie Lewis (gold at 70k) and bronze medals from Joey McKenna (65k) and Ty Walz (97k). (Photos by Andy Hamilton, Trackwrestling)

Richie Lewis
Gold Medalist

Joey McKenna
Bronze Medalist

Ty Walz
Bronze Medalist

 

 

 

 

 

 

 

 

——————————————————————

U.S. Greco-Roman 
(2-9 overall)

59 kg/130 lbs. – Dalton Roberts (Fowlerville, Mich./Sunkist Kids)


1st round — pinned Zoltan Levai (Slovakia)

Quarters — lost to Aidos Sultangali (Kazakhstan), 10-4

66 kg/145 lbs. – Alejandro Sancho (Miami, Fla./New York AC)


1st round — lost to Yuri Kankov (Belarus), 7-2

71 kg/145 lbs. – Alex Mossing (Toledo, Ohio/Foxfire WC)


1st round — lost to Armen Hakobyan (Armenia), 10-0

75 kg/156 lbs. – Jesse Porter (Albany, N.Y./New York AC

1st round — lost to Fatih Cengiz (Turkey), 2-1;

Repechage — lost to Nasir Hasanov (Azerbaijan), 8-0

80 kg/187 lbs. – Kamal Bey (Chicago, Ill./Sunkist Kids)

1st round — lost to Andrii Antoniuk (Ukraine), 9-0

85 kg/187 lbs. – Barrett Stanghill (Philipsburg, Mont./Minnesota Storm)


1st round — lost to Emil Sandahl (Sweden), 2-0

98 kg/216 lbs. – Blake Smith (Peoria, Ariz./NMU-OTS)


1st round — lost to Kukuri Kirtskhalia (Georgia), 10-4

130 kg/286 lbs. – G’Angelo Hancock (Colorado Springs, Colo./Sunkist Kids/New York AC)


1st round — defeated Leonard Berei (Romania), 10-5

Quarters — lost to Abdellatif Mohamed (Egypt), 8-0

 

U.S. women’s freestyle results (5-11 overall)

48 kg/106 lbs. – Cody Pfau (Brush, Colo./Titan Mercury)


1st round — lost to Jiang Zhu (China), 11-0

53 kg/117 lbs. – Amy Fearnside (Colorado Springs, Colo./Titan Mercury), 5th place

1st round — won by injury default over Paula Kozlow (Poland), injury default

Quarters — defeated Aigul Nuralim (Kazakhstan), 6-0

Semis — lost to Qi Zhang (China), 11-6

Bronze — lost to Otgonjargal Ganbaatar (Mongolia), 7-6

55 kg/121 lbs. – Dominique Parrish (Scotts Valley, Calif./Sunkist Kids)

1st round — lost to Haruna Okuno (Japan), 10-0

Repchage — lost to Alina Akobiia (UKR), fall

58 kg/128 lbs. – Megan Black (Batavia, Iowa/Bearcat WC)


1st round — lost to Nadezhda Dragunova (Belarus), 16-7

60 kg/130 lbs. – Kayla Miracle (Campbellsville, Ky./Sunkist Kids), 5th place

1st round — defeated Therese Persson (Sweden), 4-1

Quarters — defeated Francesca Indelicato (Italy), 10-0

Semis — lost to Yui Sakano (Japan), 3-0

Bronze — lost to Tetiana Omelchenko (Azerbaijan), 13-11

63 kg/139 lbs. – Maya Nelson (Colorado Springs, Colo./Sunkist Kids)

1st round — lost to Tatyana Smoliak (Russia), 4-1

69 kg/152 lbs. – Forrest Molinari (Colorado Springs, Colo./Titan Mercury)


1st round — lost to Martina Kuenz (Austria), 4-1

75 kg/165 lbs. – Rachel Watters (Ankeny, Iowa/Aries WC)


1st round — defeated Aysegul Ozbege (Turkey), 10-0

Quarters — lost to Mabelkis Capote Perez (Cuba), 11-0

 

U.S. men’s freestyle results (14-8 overall)

57 kg/125 lbs. – Daton Fix (Sand Springs, Okla./Titan Mercury/Cowboy RTC)


1st round — lost to Parviz Ibrahimov (Azerbaijan), 5-2

61 kg/134 lbs. – Mitchell McKee (Hanover, Minn./Minnesota Storm)


1st round — lost to Sedat Ozdemir (Turkey), 8-5

65 kg/143 lbs. – Joey McKenna (Towaco, N.J./Titan Mercury/Lehigh Valley WC), BRONZE


1st round — defeated Patryk Olenczyn (Poland), 11-0

2nd round — lost to Nachyin Kuular (Russia), 10-0

Repechage — defeated Maxim Sacultan (Moldova), 9-6

Repechage — defeated Tulga Tumur-ochir (Mongolia), 6-1

Bronze — defeated Heorhi Kaliyeu (Belarus), 2-0

70 kg/154 lbs. – Richie Lewis (Toms River, N.J./Scarlett Knight WC), GOLD


1st round — defeated Caleb Rutner (Canada), 10-0

2nd round — defeated Surkoh Rashytkahanau (Belarus), 11-1

Quarters — defeated Muhammet Akdeniz (Turkey), 14-7

Semis — defeated Zulfikar Makhamatov (Kazakhstan), 7-2

Gold — defeated Kumar Vindo (IND), 3-1

74 kg/163 lbs. – Isaiah Martinez (Lemoore, Calif./Titan Mercury), fifth

1st round — lost to Gadzhi Nabiev (Russia), 6-5

Repechage — defeated Andrius Mazeika (Lithuania), 13-2

Repechage — defeated Yerkebulan Tileu (Kazakhstan), 11-0

Bronze — lost to Avtandil Kentchadze (Georgia), 11-0

86 kg/189 lbs. – Sam Brooks (Oak Park, Ill./New York AC/Hawkeye WC)

1st round — lost by fall to 
LOSS Uri Kalashnikov (Israel)

97 kg/213 lbs. – Ty Walz (Cleveland, Ohio/Titan Mercury/Southeast RTC), BRONZE


1st round — defeated Erik Thiele (Germany), 8-1

Quarters — lost to Dziani Khramiankou (Belarus), 7-6

Repechage — defeated Aleksander Wojtachnio (Poland), 10-3

Bronze — defeated Chaoqiang Yang (China), 3-0

125 kg/275 lbs. – Michael Kroells (Belle Plaine, Minn./Minnesota Storm)


1st round — lost to Yusup Batirmurzaev (Kazakhstan), 11-0

 

  • Rocky Mountain Wrestling Camps
  • All In Wrestler's Journal
  • Midwest Nationals
  • TMWC
  • USA Wrestling
  • EZ Flex Mats
  • Dollamur
  • Holiday Gift Subscription
  • ASICS Wrestling
Skip to toolbar