fbpx
USAW_General_TOA_468x60

2019 Pac 12 Team Scores and Championship Bracket Results

Final Pac 12 Team Scores and Championship Bracket Results

Team Scores
1Stanford81.5
2Arizona State University79.5
3Oregon State77.5
4CSU Bakersfield49.5
5Cal Poly15.0

 

Championship & Third-Place Matches

125

  • 1st Place Match – Ronnie Bresser (Oregon State) 18-1 won by decision over Ryan Millhof (Arizona State University) 7-1 (Dec 5-4)
  • 3rd Place Match – Gabe Townsell (Stanford) 18-10 won by major decision over Edward Flores (CSU Bakersfield) 5-12 (MD 15-6)

133

  • 1st Place Match – Sean Nickell (CSU Bakersfield) 24-8 won by injury default over Mason Pengilly (Stanford) 12-5 (Inj. 6:45)
  • 3rd Place Match – Devan Turner (Oregon State) 9-9 won by major decision over Josiah Kline (Arizona State University) 5-4 (MD 14-6)

141

  • 1st Place Match – Grant Willits (Oregon State) 15-7 won by fall over Brandon Kier (Stanford) 4-6 (Fall 3:38)
  • 3rd Place Match – Carlos Herrera (CSU Bakersfield) 12-15 won by decision over Cory Crooks (Arizona State University) 5-5 (Dec 3-2)

149

  • 1st Place Match – Requir Van Der Merwe (Stanford) 23-6 won by decision over Joshua Maruca (Arizona State University) 6-3 (Dec 5-3)
  • 3rd Place Match – Russell Rohlfing (CSU Bakersfield) 16-11 won by decision over Josh Reyes (Oregon State) 6-11 (Dec 8-1)

157

  • 1st Place Match – Christian Pagdilao (Arizona State University) 7-2 won by decision over Hunter Willits (Oregon State) 13-8 (Dec 6-2)
  • 3rd Place Match – Paul Fox (Stanford) 22-9 won by decision over Brawley Lamer (Cal Poly) 11-13 (Dec 4-2)

165

  • 1st Place Match – Joshua Shields (Arizona State University) 8-0 won by decision over Jacob Thalin (CSU Bakersfield) 14-15 (Dec 9-4)
  • 3rd Place Match – Jared Hill (Stanford) 11-10 won by fall over Aaron Olmos (Oregon State) 5-14 (Fall 2:10)

174

  • 1st Place Match – Zahid Valencia (Arizona State University) 8-0 won by tech fall over Bryan Battisto (CSU Bakersfield) 10-11 (TF-1.5 5:00 (20-4))
  • 3rd Place Match – Colt Doyle (Oregon State) 11-10 won by decision over Rico Stormer (Stanford) 18-14 (Dec 4-2)

184

  • 1st Place Match – Bob Coleman (Oregon State) 10-11 won by decision over Judah Duhm (Stanford) 5-1 (Dec 4-2)
  • 3rd Place Match – Dom Ducharme (CSU Bakersfield) 22-12 won in sudden victory – 1 over Jacen Petersen (Arizona State University) 4-4 (SV-1 4-2)

197

  • 1st Place Match – Nathan Traxler (Stanford) 28-5 won by decision over Thomas Lane (Cal Poly) 18-10 (Dec 6-5)
  • 3rd Place Match – Austyn Harris (Arizona State University) 4-4 won by injury default over Mark Penyacsek (CSU Bakersfield) 11-17 (Inj. 0:00)

285

  • 1st Place Match – Amar Dhesi (Oregon State) 10-1 won by major decision over Haydn Maley (Stanford) 22-10 (MD 17-3)
  • 3rd Place Match – Brady Gilliland-Daniel (Arizona State University) 5-3 won by decision over Sam Aguilar (Cal Poly) 5-14 (Dec 4-3)

 

Semi Finals

125

Semifinal – Ronnie Bresser (Oregon State) 17-1 won by fall over Edward Flores (CSU Bakersfield) 5-11 (Fall 3:43)

Semifinal – Ryan Millhof (Arizona State University) 7-0 won in SV-1 by fall over Gabe Townsell (Stanford) 16-10 (SV-1 (Fall) 0:00)

133

Semifinal – Sean Nickell (CSU Bakersfield) 23-8 won by decision over Devan Turner (Oregon State) 8-9 (Dec 5-0)

Semifinal – Mason Pengilly (Stanford) 12-4 won by decision over Josiah Kline (Arizona State University) 4-3 (Dec 2-1)

141

Semifinal – Grant Willits (Oregon State) 14-7 won by decision over Cory Crooks (Arizona State University) 5-4 (Dec 3-2)

Semifinal – Brandon Kier (Stanford) 4-5 won by decision over Carlos Herrera (CSU Bakersfield) 10-15 (Dec 3-2)

149

Semifinal – Requir Van Der Merwe (Stanford) 22-6 won by decision over Josh Reyes (Oregon State) 6-10 (Dec 7-4)

Semifinal – Joshua Maruca (Arizona State University) 6-2 won by decision over Russell Rohlfing (CSU Bakersfield) 15-11 (Dec 10-5)

157

Semifinal – Christian Pagdilao (Arizona State University) 6-2 won by tech fall over Brawley Lamer (Cal Poly) 11-12 (TF-1.5 6:25 (18-3))

Semifinal – Hunter Willits (Oregon State) 13-7 won by decision over Paul Fox (Stanford) 20-9 (Dec 6-1)

165

Semifinal – Joshua Shields (Arizona State University) 7-0 won by major decision over Jared Hill (Stanford) 10-10 (MD 14-4)

Semifinal – Jacob Thalin (CSU Bakersfield) 14-14 won by decision over Aaron Olmos (Oregon State) 4-13 (Dec 3-2)

174

Semifinal – Zahid Valencia (Arizona State University) 7-0 won by tech fall over Colt Doyle (Oregon State) 10-10 (TF-1.5 4:50 (18-3))

Semifinal – Bryan Battisto (CSU Bakersfield) 10-10 won by decision over Rico Stormer (Stanford) 17-13 (Dec 4-3)

184

Semifinal – Judah Duhm (Stanford) 5-0 won in sudden victory – 1 over Dom Ducharme (CSU Bakersfield) 21-12 (SV-1 6-4)

Semifinal – Bob Coleman (Oregon State) 9-11 won by decision over Jacen Petersen (Arizona State University) 3-3 (Dec 9-7)

197

Semifinal – Nathan Traxler (Stanford) 27-5 won by fall over Mark Penyacsek (CSU Bakersfield) 11-16 (Fall 0:37)

Semifinal – Thomas Lane (Cal Poly) 18-9 won by major decision over Jamarcus Grant (Oregon State) 2-6 (MD 13-0)

285

Semifinal – Amar Dhesi (Oregon State) 9-1 won by fall over Sam Aguilar (Cal Poly) 5-13 (Fall 1:29)

Semifinal – Haydn Maley (Stanford) 22-9 won by decision over Jarrod Snyder (CSU Bakersfield) 10-13 (Dec 3-2)

 

  • Mueller Sports Medicine
  • LiUNA
  • Midwest Nationals
  • Cliff Keen
  • Summit Measurement
  • ASICS Wrestling
  • Resilite
  • Suplay
  • Hi-Tech Air Solutions
  • Rocky Mountain Wrestling Camps
  • Midwest Nationals
  • USA Wrestling
  • Dollamur
  • Holiday Gift Subscription
Skip to toolbar