ASICS banner 468_60
Battleskin-Web-Adverts_468x60

Blair Academy tabbed No. 1 in WIN’s preseason high school poll; Pico headlines talented 138-pound field

By
Updated: September 27, 2013

The following are WIN’s 2013-14 Preseason High School Rankings. Individual rankings follow the team ranks.

 

Rank          Team          2012-13 final         

1          Blairstown, N.J. Blair Academy          1         

Going for 34 straight National Prep titles with 3 returning champions — Tucker, Kolodzik and McKenna — and seven returning place-winners; Manville, Milonas take on leadership roles; new upper weights.

2          Apple Valley, Minn.          16         

Leads nation with six state champions — Woiwor, Gross, Racer, Hall, Cheney and Indiana move-in Steveson — seven finalists; 12 state qualifiers; no tie for state title this year.

3          Clovis, Calif.          2         

Two-time champion Nevills leads 8 state qualifiers, two place-winners; nine starters with 30 wins or more; going for fourth straight state title, 12th overall; hometown supremacy might be toughest battle.

4          Oak Park, Ill. O.P.-River Forest          9         

Seven – count ‘em, seven – Cadet/Junior National All-Americans; Townsell, Rundell, White, Early, Bey, Mahomes lead 10 state qualifiers; 21 wins over state- or nationally-ranked teams last season.

5          Kingston, Pa. Wyoming Seminary          7         

Blair’s top N. Prep challenger will be challenged for that mantle this year; returns six National Prep placers led by White, Johnson; upper-weight graduation losses difficult to replace.

6          Brandon, Fla.          11         

Lower-weight champions Norstrem, Flint, Lucas heart of 13-time defending champion; 9 state qualifiers, eight top-four finishers; young team starting just 2 seniors; developing upper weights again key.

7          Oradell, N.J. Bergen Catholic          NR         

Two-time defending Non-Public A champion won 19 straight after opening loss to S. Plainfield; top-ranked Suriano, Sebastian lead 8 state qualifiers; 11 of 12 returning starters had 20 wins or more.

8          St. Paris, Ohio Graham          4         

Top-ranked Jordan, Marinelli lead 3 state champions, six top-five place-winners, 10 returning starters for 13-time defending champion; upper weights question mark, but might start just 3 seniors.

9          Murrysville, Pa. Franklin Regional          NR         

Middle-weight Fab Four — Kemerer, Smith, Maruca, Shields — joined by super freshman Lee; will rest of 12 returning starters for AAA third-place team step up? If so, this ranking is low.

10          Wheaton, Md. Good Counsel          NR         

Unseated McDonogh as top team in state and N. Prep last year, going 15-0; All-World big man Snyder leads four returning National Prep placewinners, 11 starters; Budock a budding star.

11          Cincinnati, Ohio Archbishop Moeller          25         

Fourth in state, Crusaders have nation’s best upper weight group – state champions Sizemore and Frueauf, placewinners Mosser and Thornberry – 11 returning starters, six placers, seven qualifiers.

12          Massillon, Ohio Perry          14         

State runner-up has a real shot at title this year with state champion Rodriguez, five place-winners, seven qualifiers; potential showdown with Moeller one of best battles in Division 1 history.

13          Aurora, Ill. Marmion Academy          20         

Advanced to state title match last season despite starting 7 freshmen; state champion Jimenez, placewinner Bosco, Cadet finalist Carello leads team greater than sum of parts.

14          Lombard, Ill. Montini          10         

State title would be record-tying 6th straight; state champions Garcia, Montalvo, Ferraro lead 7 place-winners, 8 qualifiers; always rises to occasion with loaded schedule.

15          Edmond, Okla. North          NR         

Won first 6A double title as Dixon triplets combined for 126-1 record; White fourth returning champion, six place-winners; should repeat with 11 returning starters.

16          Ramsey, N.J. Don Bosco Preparatory          NR         

Set at bottom of lineup with Bierdumpfel, champion Gonzalez and at top with runner-up Chakonis; 5 qualifiers, 11 place-winners return, just 3 seniors; 2 losses to Bergen C. by combined 10 points.

17          Collinsville, Okla.          NR         

Last hurrah together for awesome lower-weight power – three-time champions Steltzen, Harding, 2-timer Jeffries, champion Moody — seven finalists, eight place-winners; can upper weights match it?

18          Clovis, Calif. Buchanan          NR         

Place-winner Lloren, seven qualifiers lead nine returning starters; loss to Marmion, runner-up finish in Oak Park-River Forest Tournament last year showed they belong in discussion.

19          Bound Brook, N.J.          NR         

Two-time defending Group 1 champion impressed at Clash, lost on criteria to Don Bosco P.; champion delaCruz leads 3 returning place-winners, five qualifiers, nine starters.

20          Lawton, Okla. MacArthur          NR         

Lost 31-24 to Collinsville in state final; champion Shaw, seven place-winners, nine qualifiers, 11 starters match on paper; despite match-up issues, state tournament duel will be one of nation’s best.

21          Chicago, Ill. Marist          21         

Only in Illinois can team with 10 state qualifiers not qualify for dual state series; place-winners Duda, Benoit, Andreotti, Kasper lead 7 qualifiers, 8 starters.

22          Hermiston, Ore.          NR         

Nationally-ranked champions Berger, Shields-Colbray lead 5 finalists, 8 place-winners, 11 qualifiers; upper weights strong enough to carry team early.

23          Boise, Idaho Centennial          NR         

State champions Tuma, Chavez lead 4 finalists, 10 place-winners on team that set state scoring records last year; 15 competed in state tournament last year.

24          Novi, Mich. Detroit Catholic Central          18         

Three-time defending Division 1 champion led by champions Ma. Amine, Garcia lead 6 top-three place-winners, nine qualifiers; season-long battle with Davison for state supremacy one of nation’s best.

25          Bennington, Vt. Mount Anthony          NR         

Won 25th straight state title, romped to New England crown; five champions — Gassaway, LaFountain, Mattison, Price, Webb — and nine finalists national bests.

 

 

WIN’s 2013-14 Preseason High School Individual Rankings

The following are WIN’s 2013-14 Preseason High School team and individual rankings. The individual rankings represent the best available estimates of what weight classes wrestlers will be competing at. In most cases, wrestlers are listed at their state tournament weight class last year or lowest off-season competition weight, whichever is higher. In some cases, wrestlers have been placed so that 20 wrestlers are listed at a weight class. We anticipate many changes to these weight classes in the months ahead. Rankings are heavily weighted toward results of the past off-season. The source of the college commitments is IntermatWrestle.com

 

106 pounds

Rk. Name            Yr            Hometown/High School            College

1.             Spencer Lee            Fr.            Murrysville, PA Franklin Regional

2.             Daton Fix            Fr.            Sand Springs, OK Charles Page

3.             Hunter Marko            So.            Amery, WI

4.             Joey Cisneros            Sr.            Visalia, CA Redwood

5.             Devin Brown            Jr.            Saegertown, PA

6.             Tyrone Klump            Sr.            Nazareth, PA

7.             Rudy Yates            So.            Chicago, IL Brother Rice

8.             Miguel Silva            Sr.            Plainfield, IL South            Central Michigan

9.             Luke Karam            So.            Bethlehem, PA Catholic

10.             Radley Gillis            Sr.            SW Ranches, FL A’bishop McCarthy

11.             Kyle Quinn            Sr.            Wantagh, NY

12.             Benny Gomez            Jr.            Holt, MI

13.             Danny Vega            So.            Oro Valley, AZ Ironwood Ridge

14.             Jose Tapia            Fr.            Santa Fe, NM Capital

15.             Joey Prata            So.            Richmond, VA St. Christopher’s

16.             Ethan McCoy            So.            Saltsburg, PA Kiski School

17.            Peter DelGallo            So.            Gardiner, ME

18.             Matthew Schmitt            So.            Platte City, MO Platte County

19.             Ian Parker            So.            St. Johns, MI

20.             Greg Shack            So.            Anchorage, AK South

 

113 pounds

Rk.             Name            Yr            Hometown/High School            College

1.             Nick Suriano            So.            Oradell, NJ Bergen Catholic

2.             Luke Pletcher            So.            Greater Latrobe, PA

3.             Kyle Bierdumpfel            So.            Ramsey, NJ Don Bosco Preparatory

4.             Jose Rodriguez            Jr.            Massillon, OH Perry

5.             Adri. Camposano            Sr.            Fresno, CA Central

6.             Mike Cullen            Jr.            Cary, IL C.-Grove

7.             Armando Torres            Sr.            Elyria, OH

8.             Taylor LaMont            So.            Spanish Fork, UT Maple Mountain

9.             Jack Mueller            So.            Dallas, TX Trinity Christian Academy

10.             Chris DiBien            Jr.            Cleveland, TN

11.             Mitchell McKee            So.            Albertville, MN St. Michael-Alb.

12.             Eric Hong            Fr.            North Bethesda, MD Georgetown Prep

13.            Chad Red            So.            New Palestine, IN

14.             Jordan Allen            Jr.            Huntington, WV

15.            Christian Moody            Jr.            Collinsville, OK

16.             Vincent Elizalde            Sr.            Brawley, CA

17.             Eli Stickley            Jr.            St. Paris, OH Graham

18.             Andrew Mehrholz            So.            Deerfield, IL

19.             Jake Newhouse            Jr.            Massillon, OH Perry

20.             Josh Kramer            Jr.            Buckeye, AZ Verrado

 

120 pounds

Rk.             Name            Yr            Hometown/High School            College           

1.             Stevan Micic            Sr.            Cedar Lake, IN Hanover Central

2.             Kaid Brock            Jr.            Stillwater, OK

3.             Sean Russell            Sr.            Suwanee, GA Collins Hill

4.             Brent Fleetwood            Sr.            Smyrna, DE

5.            Ke-Shawn Hayes            Jr.            Kansas City, MO Park Hill

6.            Davion Jeffries            Jr.            Collinsville, OK

7.             Ethan Lizak            Sr.            Orefield, PA Parkland

8.             Scott Parker            Sr.            Perkasie, PA Pennridge            Lehigh

9.             Israel Saavedra            So.            Modesto, CA

10.             Nathan Boston            Sr.            Versailles, KY Woodford             Iowa State

11.             Nick Piccinini            Jr.            Setauket, NY Ward Melville

12.            Kris Williams            Jr.            Harvey, IL Thornton

13.             Elijah Oliver            Jr.            Memphis, TN Christian Brothers

14.             Mark Duda            Sr.            Chicago, IL Marist

15.             Brian Rossi            Sr.            Lockport, IL

16.             Kyle Akins            Sr.            Sycamore, IL

17.            Skyler Petry            Sr.            Janesville, MN J.-W-P/W-E-M

18.             Cameron Sykora            Jr.            Wheaton, MN Border West

19.             Jens Lantz            Sr.            Ellsworth, WI

20.             Sean DeShazer            Jr            Wichita Heights, KS

 

126 pounds

Rk.             Name            Yr            Hometown/High School            College           

1.             Tommy Thorn            Sr.            Albertville, MN St. Michael-Alb.            Minnesota

2.             Sam Krivus            Jr.            Greensburg, PA Hempfield

3.             Zahid Valencia            Jr.            Bellflower, CA St. John Bosco

4.            Ryan Millhof            Sr.            Suwanee, GA Collins Hill            Oklahoma

5.            Jared Prince            Jr.            Palm Harbor, FL University

6.             Mason Pengilly            Sr.            Porterville, CA

7.             Josh Alber            Sr.            Dakota, IL            Northern Iowa

8.             Johnny Jimenez            Sr.            Aurora, IL Marmion Academy            Wisconsin

9.             Isaiah Locsin            Sr.            Morgan Hill, CA Live Oak

10.             Charles Tucker            Jr.            Blairstown Tsp, NJ Blair Acad.

11.             Jordan Shearer            Jr.            West Fargo, ND

12.             Anthony Tutolo            Sr.            Mentor, OH Lake Catholic            Kent State

13.            William Koll            Sr.            Lansing, NY

14.             Coy Ozias            Sr.            Christiansburg, VA

15.             Dalton Macri            Sr.            Canonsburg, PA Canon-McMillan

16.            Boo Lewallen            Jr.            Yukon, OK

17.             James Flint            Sr.            Brandon, FL

18.            Trae Blackwell            Sr.            Morganfield, KY Union County

19.             Julian Flores            So.            San Marino, CA

20.            Jon Marmolejo            Sr.            Carol Stream,IL Glenbard No

 

132 pounds

Rk.             Name            Yr            Hometown/High School            College           

1.             Jered Cortez            Sr.            Carol Stream, IL Glenbard North            Illinois

2.             Zac Hall            Sr.            St. Johns, MI            Michigan

3.             Brock Ervin            Sr.            Morganfield, KY Union County

4.             Seth Gross            Sr.            Apple Valley, MN

5.             Michael Kemerer            Jr.            Murrysville, PA Franklin Regional

6.             Fredy Stroker            Jr.            Bettendorf, IA

7.             Cole Weaver            Sr.            Hudson, MI

8.             Colton Adams            Sr.            Scottsbluff, NE            Nebraska

9.             Josh Terao            Sr.            Honolulu, HI Mid-Pacific             American U.

10.             Nate Limmex            Jr.            Grand Rapids, MI Catholic C.

11.             Zeke Moisey            Sr.            Bethlehem, PA Catholic

12.             Isaiah White            So.            Oak Park, IL O.P.-River Forest

13.             Jacob Rubio            Sr.            Amarillo, TX Canyon Randall            Oklahoma

14.             Anthony Giraldo            Sr.            North Bergen, NJ            Rutgers

15.             P.T. Garcia            Sr.            Lakewood, CO Bear Creek

16.             Blake Clevenger            Sr.            Kansas City, MO Staley

17.             Jack Mutchnik            Sr.            Brooklandville, MD St. Paul’s            American U.

18.             David McFadden            Jr.            Wayne, NJ DePaul

19.             Keegan Moore            Jr.            Oklahoma City, OK Putnam

20.             Mike Magaldo            Sr            Watchung Hills, NJ            Oklahoma State

 

138 pounds

Rk.             Name            Yr            Hometown/High School            College

1.             Aaron Pico            So.            Bellflower, CA St. John Bosco

2.             Hayden Tuma            Sr.            Boise, ID Centennial

3.             Micah Jordan            Sr.            St. Paris, OH Graham            Ohio State

4.             Tyler Berger            Sr.            Hermiston, OR

5.            Jason Nolf            Sr.            Kittanning, PA            Penn State

6.             Joey McKenna            Sr.            Blairstown Tsp, NJ Blair Acad.

7.             Cody LeCount            Sr.            Indianapolis, IN Perry M.            Central Michigan

8.             Gary Harding            Sr.            Collinsville, OK

9.             Larry Early            Jr.            Oak Park, IL O.P.-River Forest

10.             Renaldo Rodriguez-Spencer  Sr.    Cheektowaga, NY            Iowa State

11.             Neal Richards            Jr.            Ettrick, VA Matoaca

12.             Alfred Bannister            Sr.            Forestville, MD B. McNamara            Maryland

13.            Joe Smith            Jr.            Stillwater, OK

14.             Ronald Gentile            Jr.            Paulsboro, NJ

15.             Paul Fox            Sr.            Gilroy, CA

16.             Logan Massa            Jr.            St. Johns, MI

17.             Chris Garcia            Sr.            Lombard, IL Montini

18.             Jonce Blaylock            Sr.            Tulsa, OK Berryhill

19.             Gary Dinmore            Sr.            Flemington, NJ Hunterdon Central

20.             Samuel Crane            Sr.            Columbia, MO Rock Bridge

 

145 pounds

Rk.             Name            Yr            Hometown/High School            College

1.             Bryce Brill            Sr.            Chicago, IL Mount Carmel            Northwestern

2.             Solomon Chishko            Sr.            Canonsburg, PA C.-McMillan            Virginia Tech

3.             Jacob Danishek            Sr.            Miamisburg, OH Dayton Chr.            Indiana

4.             Daniel Lewis            Sr.            Blue Springs, MO            Missouri

5.             Nikko Villarreal            Sr.            Gilroy, CA

6.             Joe GalasSo.            Sr.            Philadelphia, PA Father Judge            Cornell

7.             Tommy Forte            Jr.            Mishawaka, IN

8.             Mason Manville            So.            Blairstown Tp, NJ Blair Acad.

9.             Josh Shields            Jr.            Murrysville, PA Franklin Regional

10.             Grant Leeth            Sr.            Kearney, MO

11.             Jacob Trujillo            Jr.            Grand Junction, CO

12.             Josh Reyes            Sr.            Portland, OR Parkrose

13.             Larry Bomstad            Sr.            Atwater, MN A.-Cosmos-Grove City

14.             Patrick Duggan            Jr.            Mechanicsburg, PA Cumberland Valley

15.             Tanner Bailey            Sr.            Broken Arrow, OK

16.             Mike Longo            Sr.            Corona, CA Santiago

17.             Phil Downing            Sr.            Broomfield, CO

18.             Jar. Scharenbrock            Sr.            Sun Prairie, WI

19.             Chase Straw            Jr.            Independence, IA

20.             Louis Hernandez            Sr.            North Bellmore, NY Mepham

 

152 pounds

Rk.             Name            Yr            Hometown/High School            College

1.             Alex Marinelli            So.            St. Paris, OH Graham

2.             Fox Baldwin            Jr.            Kissimmee, FL Osceola

3.             Jon Jay Chavez            Sr.            Boise, ID Centennial

4.             Corey Rasheed            Sr.            Middle Island, NY Longwood

5.             Zach Kelly            Jr.            Saltsburg, PA Kiski School            Bucknell

6.             Anthony Valencia            Jr.            Bellflower, CA St. John Bosco

7.             Jack Clark            Sr.            Owings Mills, MD McDonogh            No. Carolina

8.             Garrett Sutton            Sr.            Richmond, IL R.-Burton

9.            Vincent Corsaro            Sr.            Indianapolis, IN Cathedral

10.             Matthew Moody            Sr.            Valdosta, GA Lowndes County

11.             Andrew Millsap            Sr.            Junction City, KS

12.             Log Breitenbach            Sr.            Severna, MD Archbishop Spalding

13.             Nick Reenan            So.            Dallas, TX Highland Park

14.            Aaron Hartman            Sr.            Palm Harbor, FL University            Hofstra

15.            Dayton Racer              Jr              Apple Valley, MN

16.             Trey Grine            Sr.            Fremont, OH Ross

17.             Nate Higgins            Sr.            Belleville, IL West

18.             Andrew LaBrie            Sr.            Exeter, RI E.-West Greenwich

19.            Weston Dobler            Jr.            West Fargo, ND

20.             Taylor Lujan            Jr.            Carrollton, GA

 

160 pounds

Rk.             Name            Yr            Hometown/High School            College

1.             Chance Marsteller            Sr.            Fawn Grove, PA Kennard Dale            Penn State

2.             Garret Peppelman            Sr.            Harrisburg, PA Central Dauphin

3.            Mark Hall            So.            Apple Valley, MN

4.             JaVaughn Perkins            Sr.            Omaha, NE North

5.             Dillon Artigliere            Sr.            Succasunna, NJ Roxbury

6.            Jon Schleifer            Sr.            East Brunswick, NJ

7.             Myles Martin            Jr.            Owings Mills, MD McDonogh

8.            T.C. Warner            Sr.            Mechanicsburg, PA Cumberland

9.             Dev. Mahomes            Sr.            Oak Park, IL O.P.-River Forest            Michigan

10.             Ryan Blees            Sr.            Bismarck, ND

11.             Burke Paddock            Sr.            Warsaw, NY            Iowa

12.             Zack Zavatsky            Sr.            Greater Latrobe, PA            Virginia Tech

13.             Tony Dailey            Sr.            Massillon, OH Perry

14.             Xavier Montalvo            Jr.            Lombard, IL Montini

15.             Josh Llopez            Sr.            Leonardtown, MD St. Mary’s            Maryland

16.             Tyrel White            Sr.            Kingston, PA Wyoming Seminary

17.             Dustin Williams            Sr.            Gardner, KS G.-Edgerton

18.             Jacob Armstrong            Jr.            Salem Hills, UT

19.             Logan Marcicki            Sr.            Novi, MI Detroit Catholic Central            Indiana

20.            Ryan Harris            Sr.            Beachwood, OH            Ohio State

 

170 pounds

Rk.             Name            Yr            Hometown/High School            College

1.             Chandler Rogers            Sr.            Spokane, WA Mead            Oklahoma State

2.             Bo Nickal            Sr.            Allen, TX            Penn State

3.             Andrew Garcia            Sr.            Novi, MI Detroit Catholic C.            Cornell

4.             Corey Griego            Sr.            Hesperia, CA Sultana            Oregon State

5.             Jordan Joseph            Sr.            Albertville, MN St. Michael-Alb.

6.             T.J. O’Hara            Sr.            Oakdale, MN Tartan

7.            Bryce Martin            Sr.            Bakersfield, CA

8.            Nathan Marek            Sr.            Moore, OK Southmoore            Oklahoma

9.             Joey Balboni            Sr.            Kenilworth, NJ Brearley            Old Dominion

10.             Patrick Coover            Sr.            Blairstown Tsp, NJ Blair Acad.

11.             Travis Linton            Sr.            Rootstown, OH            Notre Dame

12.             Tom Sleigh            Sr.            DuBois, PA            Bucknell

13.             Mitch Bowman            Sr.            Eldridge, IA North Scott

14.             Chris Weiler            So.            Kingston, PA Wyoming Seminary

15.             Beau Breske            So.            Hartford, WI

16.             Alex Benoit            Jr.            Chicago, IL Marist

17.             Adam Drain            Sr.            Mediapolis, IA

18.             Bryan Salinas            Sr.            Covina, CA Northview

19.             Jordan Cooks            Sr.            Davison, MI

20.             Lawton Ward            Sr.            Marietta, GA

 

182 pounds

Rk.             Name            Yr            Hometown/High School            College

1.            Johnny Sebastian            Sr.            Oradell, NJ Bergen Catholic

2.             Ryan Christensen            Sr.            Woodinville, WA

3.             Michael Pixley            Sr.            Blue Springs, MO            Illinois

4.             Chip Ness            Sr.            Buford, GA            North Carolina

5.             Lance Dixon            Sr.            Edmond, OK North

6.             Justan Rivera            Jr.            Kennesaw, GA Mountain

7.             Angus Arthur            Jr.            St. Johns, MI

8.             Bobby Steveson            Jr.            Apple Valley, MN

9.             Dylan Wisman            Jr.            Winchester, VA Millbrook

10.             Nick Fiegener            Sr.            Folsom, CA

11.             Hunter Ritter            Jr.            Bel Air, MD John Carroll

12.             Andrew Marsden            Jr.            Crystal Lake, IL Central

13.             Dylan Reynolds            Jr.            Saegertown, PA

14.             Armani Robinson            Sr.            Jamestown, OH Greeneview

15.             Will Schany            Sr.            Blair, NE

16.            Will Balow            Sr.            Lake City, MN

17.             Makenna Cook            Jr.            Kirksville, MO

18.             Corey Van Dorn            Sr.            Orange Park, FL

19.             Kyle Couch            Sr.            Longmont, CO Mead

20.             Isaiah Bellamy            Sr.            Groton, MA Lawrence Academy

 

195 pounds

Rk.             Name            Yr            Hometown/High School            College

1.             Lance Benick            Jr.            Fridley, MN Totino Grace

2.             Nathan Rose            Sr.            Arlington, MN Sibley East            Minnesota

3.             Joel Dixon            Sr.            Edmond, OK North

4.             Preston Weigel            Sr.            Hays, KS

5.             Marc. Harrington            Sr.            Waterloo, IA West            Iowa State

6.             Jeremy Sweany            Sr.            Vacaville, CA

7.             Kyle Conel            Sr.            Ashtabula, OH Lakeside

8.             Derek White            Sr.            Edmond, OK North            Nebraska

9.             Dan Hawkins            Sr.            Baltimore, MD Mt St. Joseph

10.             Matt Olauson            Sr.            Centreville, MD Queen Anne’s

11.             Sage Hecox            Sr.            Machesney Park, IL Harlem

12.             Tyler Johnson            Jr.            Lockport, IL

13.             Sam S.-Colbray            So.            Hermiston, OR

14.             Tevis Bartlett            Jr.            Cheyenne, WY East

15.             Kenneth Brinson            Jr.            Atlanta, GA Marist

16.             Jadon Davenport            Sr.            Sallisaw, OK

17.             Dylan Meeks            Fr.            Ocoee, FL C.Florida Christian

18.             Schwan Shadaia            Sr.            Rochester Hills, MI Rochester

19.            Gabriel Gonzales            Sr.            Tucson, AZ Sunnyside

20.             Kyle Garringer            Sr.            Portland, IN Jay County

 

220 pounds

Rk.             Name            Yr            Hometown/High School            College

1.             Kyle Snyder            Sr.            Colorado Springs, CO/OTC            Ohio State

2.             Thomas Haines            Sr.            Quarryville, PA Solanco            Ohio State

3.             Roy Nash            Sr.            Murray, UT Taylorsville

4.             Austin Myers            Jr.            Alexandria, KY Campbell Co.

5.             Chalmer Frueauf            Sr.            Cincinnati, OH Arch. Moeller

6.             Derrick Jones            Sr.            Bloomington, CA            Arizona State

7.             Andrew Dixon            Sr.            Edmond, OK North

8.             Chance McClure            Sr.            Commerce, GA            Virginia

9.             Brady Reiff            Jr.            Parkston, SD

10.             Bryan Dobzanski            Sr.            Franklinville, NJ Delsea

11.            Tyler Schmidt            Sr.            Merrill, WI

12.             Angus Cowell            Sr.            Lakeville, CT Hotchkiss School

13.             Thomas Ott            Sr.            Lewes, DE Cape Henlopen

14.             Michael Boykins            Sr.            Coatesville, PA

15.             Gelen Robinson            Sr.            St. John, IN Lake Central            Purdue (Ftb)

16.             Fletcher Miller            Sr.            Kokomo, IN            Indiana

17.            Edgar Ruano            Sr.            Lombard, IL Montini

18.             Derrick Maisonet            Sr.            Plano, IL

19.             Matt Voss            Sr.            Puyallup, WA

20.             Cory Daniel            Sr.            Clarksville, MD River Hill

 

Heavyweight

Rk.             Name            Yr            Hometown/High School            College

1.             Sam Stoll            Sr.            Kasson, MN K.-Mantorville

2.             Nick Nevills            Sr.            Clovis, CA            Penn State

3.             Brian Allen            Sr.            Hinsdale, IL Central            Michigan St. (Ftb)

4.             Michael Johnson            Jr.            Kingston, PA Wyoming Sem.

5.             Wes Bernard            Sr.            Indianapolis,IN Cathedral            Rutgers

6.             Harrison Phillips            Sr.            Omaha, NE Millard West            Stanford (Ftb)

7.             Shane Kuhn            Sr.            Vandergrift, PA Kiski Area

8.            Jesse Webb            Sr.            Bennington, VT Mt Anthony

9.             Jake Scanlan            Sr.            Runnells, IA Southeast Polk

10.             Zach Dawe            Sr.            Pleasant Grove, UT

11.             Adarios Jones            Sr.            Moline, IL

12.             James O’Hagan            Sr.            Seaford, NY

13.             Tanner Farmer            Sr.            Highland, IL            Nebraska (Ftb)

14.             Jacob Semple            Sr.            Waynesville, MO

15.             Billy Miller            Sr.            Perry, OH            Edinboro

16.            Wyatt Spears            Sr.            Eugene, OR Sheldon

17.             Josh Wallick            Sr.            Gibson City, IL G.C.-Melvin-Sibley/Fisher

18.             Mike Hobbs            Sr.            Downers Grove, IL South

19.             Patrik Garren            Sr.            Columbus, OH Bishop Ready

20.             Gage Cervenka            Jr.            Greenwood, SC Emerald

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*