468x60 Midwest Nationals Banner Ad
EZFlex_banner

Blair, Franklin Regional & OPRF place two No. 1s in WIN’s High School Rankings

By
Updated: October 3, 2014

Mason Manville (left) of Blair Academy, Spencer Lee (center) of Franklin Regional in Pa.,  and Isaiah White (right) of River Forest High School in Oak Park, Ill., make up one-half of two top-ranked wrestlers from their high schools in  WIN’s 2014-15 Preseason National High School Rankings. Weight classes are projections based on where each individual competed in the off-season. Ranking freshmen is rare, but some are listed based on their pre-high school credentials. Team rankings will be announced in November.

106

Pounds

   
Rk. Name Yr. Hometown/High School
1. Jason Renteria So. Oak Park, IL O.P.-R. Forest
 2. Cade Olivas Fr. Bellflower, CA St. J. Bosco
3. Bravo-Young Fr. Tucson, AZ Sunnyside
 4. Dack Punke So. Washington, IL
5. Kirk Johansen Sr. Carol Stream, IL Glenbard No
6. Navonte Demison So. Bakersfield, CA
7. Sidney Oliver Jr. Wentzville, MO Emil E. Holt
 8. Zachary Sherman So. Blairstown Tp, NJ Blair A Acad.
 9. Randon Miranda Sr. Quartz Hill, CA
10. Drew Mattin So. Delta, OH
11. Louie Hayes Jr. Orland Park, IL Carl Sandburg
12. Zac Murillo Jr. Southington, CT
13. Mason Naifeh Jr. Tulsa, OK Union
14. Dominic Lajoie So. Gaylord, MI
15. Brandon Courtney So. Goodyear, AZ Desert Edge
16. Matt Parker Fr. Perkasie, PA Pennridge
17. Matt Murin So. Ebensburg, PA C. Cambria
18. Jacori Teemer Fr. Lido Beach, NY Long Beach
19. Dane Heberlein So. Alexander, NY
20. Gavin Teasdale Fr. Jefferson, PA J.-Morgan

113

Pounds

   
Rk. Name Yr. Hometown/High School
 1. Devin Brown Sr. Murrysville, PA Franklin Reg.
 2. Ty Agaisse Jr. Morristown, NJ Delbarton
 3. Danny Vega Jr. Oro Valley, AZ Ironwood Ridge
4. Jabari Moody Sr. Olympia Fields, IL Rich Central
 5. Austin Gomez So. Carol Sream, IL Glenbard No
 6. Tyler Warner Jr. Uhrichsville, OH Claymont
7. Ben Freeman So. Walled Lake, MI Central
8. Matthew Schmitt Jr. Platte City, MO Platte County
 9. Paul Konrath So. Mount Vernon, IN
10. Ian Timmins So. Reno, NV Earl Wooster
11. Kaden Gfeller So. Oklahoma City, OK Herit. Hall
12. Drew West So. Riverside, IA Highland.
13. Dorian Sapien Jr.. Boise, ID
14. Joey Prata Jr. Richmond, VA St. Chris’s
15. Corbin Nirschl So. Basehor, KS B.-Linwood
16. Andrew Nieman Jr. Stillwater, OK
17. Paxton Rosen So. Edmond, OK North
18. Ian Parker Jr. St. Johns, MI
19. Tomas Gutierrez Jr. Arvada, CO Pomona
20. Trent Olson Jr. Kingston, PA Wyoming

120

Pounds

Rk. Name Yr. Hometown/High School
 1. Spencer Lee So. Murrysville, PA Franklin Reg.
 2. Nick Suriano Jr. Oradell, NJ Bergen Catholic
 3. Daton Fix So. Sand Springs, OK Ch. Page
4. Kyle Norstrem Sr. Brandon, FL
5. Eli Stickley Sr. St. Paris, OH Graham
6. Jack Mueller Jr. Kingston, PA Wyoming Sem.
 7. Anthony Cefolo Sr. Hanover, NJ Hanover Park
8. Lucas Hall Jr. Lowell, MI
 9. Ryan Deakin Jr. Broomfield, CO Legacy
10. Ryan Friedman Sr. Brooklandville, MD St. Paul’s
 11. Doyle Trout Sr. Utica, NE Centennial
12. Christian Moody Sr. Collinsville, OK
 13. Luke Karam Jr. Bethlehem, PA Catholic
14. Dylan Duncan Jr. Lombard, IL Montini
 15. Vito Arujau So. Syosset, NY
16. Yianni Diakomihalis So. Hilton, NY
17. Bryce West So. Riverside, IA Highland
18. Robert Garcia So. Selma, CA
19. Kanen Storr Jr. Leslie, MI
20. Justin Mejia So. Clovis, CA

126

Pounds

 

 

Rk. Name Yr. Hometown/High School
 1. Nick Piccinnini Sr. Setauket, NY Ward Melville
 2. Luke Pletcher Jr. Greater Latrobe, PA
 3. Mitchell McKee Jr. Albertville, MN St. Michael-Alb.
4. Austin Assad Sr. Broadview Hts, OH Brecksville
 5. Charles Tucker Sr. Blairstown Tp, NJ Blair Acad.
6. Markus Simmons Sr. Broken Arrow, OK
7. Kris Williams Sr. South Holland, IL Thornwood
 8. Israel Saavedra Jr. Modesto, CA
 9. Elijah Oliver Sr. Washington, IL
10. Taylor LaMont Jr. Spanish Fork, UT Maple Mt
11. Chad Red Jr. New Palestine, IN
 12. Devin Schroder Jr. Grand Rapids, MI Catholic C.
 13. Alex Lloyd Fr. Shakopee, MN
 14. Jose Rodriguez Sr. Massillon, OH Perry
 15. Hunter Marko Jr. Amery, WI
 16. Cameron Sykora Sr. Wheaton, MN Border West
 17. Dylan Udero Jr. Las Cruces, NM
 18. Jaden Enriquez So. Tulare, CA Mission Oak
 19. Josh Kramer Sr. Goodyear, AZ Desert Edge
 20. George Phillippi Jr. Derry, PA

132

Pounds

 

 

Rk. Name Yr. Hometown/High School
 1. Matthew Kolodzik Sr. Blairstown Tp, NJ Blair Acad.
2. Jared Prince Sr. Palm Harbor, FL University
 3. A.C. Headlee Sr. Waynesburg, PA Central
 4. Sean DeShazer Sr. Wichita Heights, KS
 5. Kaid Brock Sr. Stillwater, OK
6. Boo Lewallen Sr. Yukon, OK
7. Davion Jeffries Sr. Broken Arrow, OK
 8. Keegan Moore Sr. Oklahoma City, OK Putnam
 9. Craig delaCruz Sr. Bound Brook, NJ
10. Kyle Bierdumpfel Jr. Ramsey, NJ Don Bosco Prep
 11. Chris DiBien Sr. Cleveland, TN
 12. Dylan Lucas Sr. Plainview, OK
 13. Sam Krivus Sr. Greensburg, PA Hempfield
 14. Jordan Shearer Sr. West Fargo, ND
 15. Richard Montoya Sr. Las Vegas, NM Robertson
 16. Nick Lee So. Evansville, IN Mater Dei
 17. Eric Hong So. N Bethesda, MD G’town Prep
 18. Lincoln Olson Sr. Davison, MI
 19. Sean Cannon Sr. Henderson, NV Green Valley
 20. Austin O’Connor So. Chicago, IL St. Rita

138

Pounds

 

 

Rk. Name Yr. Hometown/High School
1. Ke-Shawn Hayes Sr. Kansas City, MO Park Hill
 2. Carter Happel Jr. Lisbon, IA
 3. Nate Limmex Sr. Grand Rapids, MI Catholic C.
 4. Cameron Coy So. Harrison City, PA Penn-Trafford
 5. Jaydin Clayton Sr. Columbia, MO Father Tolton
 6. Will Roark Sr. Seneca, MO
 7. Ethan Karsten Jr. Platte City, MO Platte County
 8. Brent Moore Jr. St. Paris, OH Graham
 9. Brandon James Sr. Indianapolis, IN Perry Meridian
 10. Ben Brancale Sr. Eden Prairie, MN
11. Tristan Moran Sr. Stillwater, OK
12. Vince Turk Sr. Lombard, IL Montini
 13. Matt Iwicki Sr. Bellevue, WA East Catholic
 14. Chris Mauriello Jr. Hauppauge, NY
 15. Tristan Rifenburg Sr. Norwich, NY
 16. Shayne Oster Jr. Lockport, IL
 17. Kevin Budock Jr. Olney, MD Good Counsel
 18. Devin Bahr So. West Salem, WI W.S.-Bangor
 19. Dominick Demas So. Hilliard, OH Davidson
 20. Wyatt Wyckoff Sr. Paradise, CA

145

Pounds

 

 

Rk. Name Yr. Hometown/High School
 1. Isaiah White Jr. Oak Park, IL O.P.-River Forest
 2. Vincenzo Joseph Sr. Pittsburgh, PA Central Catholic
3. Fredy Stroker Sr. Bettendorf, IA
 4. Michael Kemerer Sr. Murrysville, PA Franklin Reg.
 5. Jordan Kutler Sr. Blairstown Tp, NJ Blair Acad.
6. Patrick Duggan Sr. Mechanicsburg, PA Cum’land
 7. Ronald Gentile Sr. Paulsboro, NJ
 8. Tommy Forte Sr. Mishawaka, IN
 9. Cameron Harrell Sr. Owings Mills, MD McDonogh
 10. Ralphy Tovar Sr. Poway, CA
 11. Bryce Parson Sr. Lewiston, ID
 12. Max Thomsen Sr. LaPorte City, IA Union
 13. Neal Richards Sr. Ettrick, VA Matoaca
 14. Brady Berge So. Kasson, MN K.-Mantorville
 15. Kyle Lawson So. St. Paris, OH Graham
 16. Ryan Allred Sr. Camp Verde, AZ
 17. Hayden Hidlay Jr. Lewistown, PA Mifflin County
 18. Jared Verkleeren So. Belle Vernon, PA
 19. Patricio Lugo Sr. Homestead, FL South Dade
 20. Griffin Parriott Jr. New Prague, MN

152

Pounds

   
Rk. Name Yr. Hometown/High School
 1. Mason Manville Jr. Blairstown Tp, NJ Blair Acad.
 2. Logan Massa Sr. St. Johns, MI
 3. David McFadden Sr. Wayne, NJ DePaul
 4. Josh Shields Sr. Murrysville, PA Franklin Reg.
5. Joe Smith Sr. Stillwater, OK
 6. Larry Early Sr. Oak Park, IL O.P.-River Forest
 7. Joey Gunther Sr. Libertyville, IL
 8. Colston DiBlasi Sr. Kansas City, MO Park Hill
 9. Caleb Fortuna Sr. Lombard, IL Montini
 10. Thomas Bullard Jr. Archer, GA
 11. Myles Amine Sr. Novi, MI Detroit Cath. Central
 12. Billy Barnes Sr. Tioga, PA Williamson
 13. Cole Walter Sr. Mifflinburg, PA
 14. Jakob Restrepo Sr. Farmingville, NY Sachem East
 15. Ryan Klemp Sr. Lewiston, ID
 16. Chase Straw Sr. Independence, IA
 17. David Hollingshead Sr. Altoona, PA
 18 Trey Meyer Jr. Spokane, WA East Valley
 19. Johnny Blankenship Jr. Platte City, MO Platte County
 20. Luke Weber Jr. Forsyth, MT

160

Pounds

   
Rk. Name Yr. Hometown/High School
 1. Fox Baldwin Sr. Kissimmee, FL Osceola
 2. Bryce Steiert Sr. Waverly, IA W.-Shell Rock
 3. Chris Weiler Jr. Kingston, PA Wyoming Sem.
 4. Zach Kelly Sr. Saltsburg, PA Kiski School
 5. Josh Maruca Sr. Murrysville, PA Franklin Reg.
 6. Alex Marinelli Jr. St. Paris, OH Graham
 7. Carver James Sr. Dakota, IL
 8. Josh Ugalde Sr. Bound Brook, NJ
9. Weston Dobler Sr. West Fargo, ND
10. Andrew Fogarty Sr. Belle Plaine, MN Scott West
11. Corbin Allen Sr. Mechanicsville, VA Hanover
12. Jonathon Viruet Sr Springfield, MA Central
 13. Daniel Bullard Jr. Archer, GA
 14. Owen Webster Jr. Shakopee, MN
 15. Trace Carello Jr. Aurora, IL Marmion Academy
16. Benjamin Schram Sr. Bellbrook, OH
 17. Ben Darmstedt Jr. Elyria, OH
18. Paden Moore Sr. Jackson County, MN Central
19. Paden Bailey Sr Broken Arrow, OK
 20. Jacob Trujillo Sr. Grand Junction, CO

170

Pounds

   
Rk. Name Yr. Hometown/High School
 1. Anthony Valencia Sr. Bellflower, CA St. John Bosco
2. Mark Hall Jr. Apple Valley, MN
 3. Taylor Lujan Sr. Carrollton, GA
 4. Xavier Montalvo Sr. Lombard, IL Montini
 5. Nick Reenan Jr. Kingston, PA Wyoming Sem.
 6. Beau Breske Jr. Hartford, WI
 7. Brett Bye Sr. Vermillion, SD
 8. Brandon Dallavia Jr. Blairstown Tp, NJ Blair Acad.
 9. Kamal Bey Jr. Oak Park, IL O.P.-River Forest
 10. Max Dean Jr. Lowell, MI
 11. Mason Reinhardt Sr. Merrill, WI
 12. Austin Flores Sr. Fresno, CA Clovis North
 13. Adis Radoncic Sr. Brooklyn, NY Poly Prep
14. Kollin Moore Sr. Creston, OH Norwayne
 15. David-Brian Whisler Sr. Warren, OH Howland
 16. Jared Walker Sr. McDonald, PA South Fayette
 17. Ryan Marszal Sr. Otego, NY Unatego
 18. Zachary Carlson Sr. Kerkhoven, MN K.-M-Sunburg
19. Luke Norland Sr. Jackson, MN County Central
 20. Juan Garcia Sr. Danbury, CT

182

Pounds

   
Rk. Name Yr. Hometown/High School
 1. Myles Martin Sr. Owings Mills, MD McDonogh
 2. Zahid Valencia Sr. Bellflower, CA St. John Bosco
 3. Hunter Ritter Sr. Bel Air, MD John Carroll
 4. Keegan Moore Jr. Jackson County, MN Central
 5. Jacob Armstrong Sr. Salem Hills, UT
 6. Dylan Wisman Sr. Winchester, VA Millbrook
 7. Justan Rivera Sr. Kennesaw, GA Mountain
 8. Seth McLeod Sr. Post Falls, ID
 9. Wyatt Koelling Jr. Kaysville, UT Davis
10. Christian Dietrich Jr. Kingston, PA Wyoming Sem.
 11. Cash Wilcke Sr. Odebolt, IA O.-A/BC-Ida Grove
12. Dylan Reynolds Sr. Saegertown, PA
 13. Dontae McGee Sr. Brandon, FL
 14. Blake Rypel Sr. Indianapolis, IN Cathedral
 15. Kellan Stout Sr. Pittsburgh, PA Mount Lebanon
 16. Nathan Traxler Jr. Aurora, IL Marmion Academy
17. Ty Wildmo Sr. St. Johns, MI
 18. Chase Singletary So. Blairstown Tp, NJ Blair Acad.
 19. Sawyer Root Sr. Harmony, FL
 20. Alex Benoit Sr. Chicago, IL Marist

195

Pounds

   
Rk. Name Yr. Hometown/High School
 1. Bobby Steveson Sr. Apple Valley, MN
 2. Lance Benick Sr. Fridley, MN Totino Grace
3. Samuel S.-Colbray Jr. Hermiston, OR
 4. Angus Arthur Sr. St. Johns, MI
 5. L.J. Barlow Sr. Haverford, PA School
 6. Jan Johnson Sr. Shillington, PA Governor Mifflin
 7. Andrew Marsden Sr. Crystal Lake, IL Central
 8. Tyler Johnson Sr. Lockport, IL
 9. Tevis Bartlett Sr. Cheyenne, WY East
 10. Makenna Cook Sr. Kirksville, MO
 11. Matt Stencel Jr. Oregon, OH Clay
12. Matt Correnti Jr. Delran, NJ Holy Cross
 13. Steven Holloway Sr. Mediapolis, IA
 14. Bailey Faust Sr. Lexington, OH
 15. Elliott Lee Sr. Archer, GA
16. Rich. Ybarra-Brandt Sr. Madera, CA Liberty
 17. Chris Favoroso Sr. Jensen Beach, FL
 18. Seth Pesek Sr. Gardner, KS G.-Edgerton
 19. Jareb Aziz Sr. La Jara, CO Centauri
 20. Danny Reyes Sr. Phoenix, AZ Barry Goldwater

220

Pounds

   
Rk. Name Yr. Hometown/High School
 1. Kenneth Brinson Sr. Atlanta, GA Marist
 2. Austin Myers Sr. Alexandria, KY Campbell Cty
 3. Jordan Wood Jr. Boyertown, PA
 4. Zach Chakonis Sr. Ramsey, NJ Don Bosco Prep
 5. Josh Colegrove Sr. Lowell, MI
6. Ethan Andersen Jr. Runnells, IA Southeast Polk
 7. Mike Smith Sr. Owings Mills, MD McDonogh
 8. Kyler Childers Sr. Sand Springs, OK Ch. Page
 9. Gannon Gremmel Jr Dubuque, IA Hempstead
 10. Ian Butterbrodt Sr Danvers, MA St. John’s Prep
11. Reynold Maines Sr. Morrisdale, PA West Branch
12. Andrew Dunn Sr. Bethlehem, PA Catholic
13. Patrick Grayson Sr. Stafford, VA Colonial Forge
14. Ryan Parmely Sr. Delhi, IA Mqauoketa Valley
15. Angelo Hancock Sr. Fountain, CO F.-Fort Carson
 16. Vin Feola Sr. Huntington Stat., NYWhitman
 17. Troy Caldwell Sr. Plain City, OH Jonathan Alder
 18. John Kramer Sr Lebanon, TN Wilson Central
19. Christian Colucci Sr. Jersey City, NJ St. Peter’s Prep
 20. Lucas Warren Jr. Aurora, IL Marmion Academy

Hwt

     
Rk. Name Yr. Hometown/High School
 1. Michael Johnson Sr. Lombard, IL Montini
 2. Gage Cervenka Sr. Greenwood, SC Emerald
3. Tate Orndorff Sr. Spokane, WA University
4. Jake Marnin Sr. Runnells, IA Southeast Polk
5. Shawn Streck Jr Merrillville, IN
 6. Osa. Odighizuwa Jr. Portland, OR David Douglas
 7. Kevin Vough So. Elyria, OH
8. Cale Bonner Sr. Perrysburg, OH
 9. Ryan Prescott Sr. Whittemore, MI Prescott
10. Alex Hart Sr. Prior Lake, MN
 11. Michael Rogers Sr. Kingston, PA Wyoming Sem.
 12. Wyatt Cook Sr. Owings Mills, MD McDonogh
 13. Matt Clark Sr. Syracuse, NE S.-Dunbar-Avoca
 14. Dustin Mason Sr. Tuttle, OK
 15. Dane Drimmer Sr. Parker, CO Chaparral
 16. Griffin Qualls Jr. Coweta, OK
 17. Michael Kelly Sr. Oakes, ND
 18. Jay Nino Sr. Genoa, OH Area
 19. Coleman Lawson Sr. Faucett, MO Mid-Buchanan
 20. Allan Beattie Sr. Lower Burrell, PA Burrell

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Skip to toolbar